Tirsdag 20. september 2022
Menighedsrådsvalg 2022 MENIGHEDSRÅDSVALG
Valgforsamling tirsdag d. 20. september kl. 19.00
Vil du være med til at sætte retningen for kirkelivet her i Karup og bidrage til, at kirken er en synlig og aktiv medspiller i lokalsamfundet?
Så er det nu, du har muligheden for at stille op til menighedsrådet. I Karup sogn er menighedsrådet valgt for en periode for 2 år, og der skal vælges nyt menighedsråd her i efteråret. Det foregår ved en valgforsamling i sognegården tirsdag den 20. september kl. 19.00. Menighedsrådet vil ved mødet orientere om dets opgaver og hidtidige arbejde. Derefter er der opstilling af kandidater til menighedsrådet og der foretages afstemning.
Der skal vælges 7 medlemmer samt suppleanter. Alle medlemmer af folkekirken, der er fyldt 18 år og som bor i Karup eller har løst sognebånd hertil og ønsker at stemme i Karup sogn, har stemmeret til valget og er valgbare til menighedsrådet. Hvis der efter valgforsamlingen bliver indleveret en kandidatliste mere til menighedsrådet, vil det udløse afstemningsvalg, og det skal finde sted 22. november. I opfordres alle til at bakke op om jeres kirke ved at engagere jer i menighedsrådsvalget. |